ZDRAVÍ

Zdraví

Pokud máte nějaké zdravotní problémy, napište nám je jako součást registrace.
Pokud berete nějaké prášky, neprodleně po příjezdu na ostrov nás informujte.
Každý hráč je zodpovědný za zajištění svoji zdravotní bezpečnosti. Pro všechny je povinné si vzít osobní lékárničku obsahující základní propriety jako náplasti, dezinfekční ubrousky, obvazy, něco proti alergii (na ostrově je mnoho vos). V případě méně závažného zranění zajistíme váš stav a ponecháme vás na ostrově. V případě středně vážného či vážného zranění vás na lodi dopravíme na pohotovost na ostrově Lastovo. V nejtěžších případech budou zranění helikoptérou dopraveni do nemocnice ve Splitu. Důrazně doporučujeme zřízení úrazového cestovního pojištění!

Hygiena

Při životě v horkých tepelných podmínkách se základním zařízením je nevolnost, zvracení a průjem častým rizikem. Častým původcem těchto komplikací, které značně znepříjemní pobyt, je většinou špatná hygiena. Proto u sebe všichni hráči musí v kempu neustále nosit malou lahvičku gelu na ruce na alkoholové bázi. Pokud ji budete mít stále u sebe, neexistuje výmluva pro nepoužití dezinfekce. Musíte si vydezinfikovat vždy před jídlem a velitelé/organizátoři vás můžou vyzvat abyste si ruce umyli před nimi. Stejně tak si musíte ruce gelem vydezinfikovat po použití toalet. Pokud uvidíte někoho, kdo tak nečiní, zcela klidně na ten fakt poukažte před ostatními, aby všichni viděli, co je zač. Takový hráč může nedodržováním základní hygieny zkazit hru i ostatním.

1. Noste stále gel u sebe

2. Používejte ho před jídlem

3. Používejte ho po užití toalety

Dehydratace

Největším rizikem zdravotních problémů může být horko a dehydratace. Pro hráče trpícího dehydratací neexistuje reálná omluva; voda bude hráčům přidělována a každý je plně zodpovědný za svoji hydrataci. Zjistit, zda je člověk hydratovaný nebo ne, je přitom velice snadné. Pokud je člověk dostatečně hydratováni, jeho moč je čistá a je jí dostatek. Oproti tomu při dehydrataci se její množství rapidně snižuje, je zakalená a zapáchá. Pokud už delší čas nemáte moč k vyloučení, jedná se už vážný problém.
Pamatujte, že dehydratace značí vaši špatnou sebekázeň a i když se samozřejmě plně postaráme o vaše zdraví a život, nesetkáte se s velkým soucitem. Mnozí hráči podnikli kvůli hře dlouhou cestu a o její část v důsledku ošetřování dehydrovaného přijdou. Zároveň se také dehydrovaný člověk hůře soustředí a pro jeho nepřítele bude mnohem snazší jej přepadnout. I když by váš zdravotní stav nebyl vážný, zkazíte hru sobě i vašemu týmu. Zároveň si také ale všímejte, zda někdo nevykazuje známky dehydratace a v tom případě mu neprodleně pomozte.

Příznaky dehydratace

- Zarudlá kůže

- Tmavá a zapáchající moč/žádná moč k vyloučení

- Únava a slabost

- Zimnice

- Bušení v hlavě

- Mravečení a bodání v končetinách

- Divoce bijící srdce

- Zmatení

- Nejistá chůze, neudržení se na nohách

- Nejasné odpovědi na otázky

Často hrdost postiženému nedovolí přiznat svoje problémy. Pokud si členové týmu všimnou některých příznaků dehydratace, měli by mu sami pomoct. Pokud je postižený zamlklý, měli by s ním za pokračující chůze mluvit a klást mu otázky. Když se postižený jeví zmatený, nebo není schopen odpovídat a je zřejmé, že mu není dobře, je třeba jej zastavit, odebrat vybavení, zbavit trička a vybavení (např. hodinky) ze zápěstí a krku. Dopřejte postiženému odpočinek, ideálně ve stínu a dostatečné množství tekutin. V počátečních stádiích dehydratace může pauza, schlazení a voda pomoci postiženému dostat se zpět do stabilizovaného stavu i během několika minut. Pokud to jde, rozdělte vybavení dehydrovaného mezi zbylé členy týmu a pokračujte v cestě. Pokud je postižený i po několika minutách zmatený a necítí se dobře, je situace vážná a postižený by měl být ošetřen lékařem. Ponechte ho ve stínu, ochlazujte jej a podávejte dostatečné množství tekutin. Vysílačkou také neprodleně informujte organizátory.
Pokud hráč náhle zkolabuje, je třeba okamžitě zastavit hru, vyslat jednoho hráče pro lékaře a neprodleně informovat vysílačkou organizátora. Dostaňte postiženého do stínu a svlékněte ho do spodního prádla. Učiňte tak co nejrychleji; pokud je třeba oblečení rozříznout, učiňte tak. Postiženého polijte vodou, navlhčete vlasy a polijte vodou krk a zápěstí. Ujistěte se, že postižený leží na zádech, na boku nebo je vsedě. Dejte pozor, aby vodu nehltal-to by mohlo vyvolat zvracení a další dehydrataci. Dovolte postiženému jen malé doušky.

Snižování teploty těla je priorita, následně dbejte právě na malé příděly vody. Pokud se stav postiženého stále zhoršuje, doktor se jej pokusí udržet při životě a vyčká na MEDEVAC, který postiženého dopraví na pevninu.

Hmyz/zvířata Na ostrově je jen málo zvířat; žádná divoká zvířata, ani jedovaté hady nebo pavouky tu nenajdete. Vyskytují se tam kozy, ovce a hadi a pavouci, kteří nejsou jedovatí. Žádáme hráče, aby tato zvířata nezabíjeli a vyvarovali se i případného dojení mléka. Ostatní hráči by vás mohli následně považovat za devianta.
Ostrov je domovem i pro druh beznohé ještěrky. Toto zvíře vypadá téměř jako had, ale je zcela neškodné a není třeba je zabíjet. Ve vedrech se na ostrově vyskytuje mnoho komárů a vos. Doporučujeme všem vzít s sebou repelent a moskytiéru. Na zemi se rovněž vyskytuje mnoho klíšťat. I z krátké procházky si s sebou můžete přinést hned několik těchto parazitů, kteří mohou přenášet například i Lymskou boreliózu. Po každém návratu do kempu se důkladně zkontrolujte, zda nemáte klíště někde přisáté. Klíště může být přisáté na měkkých částech těla - podpažní jamky, hýždě, třísla, ale neopomeňte zkontrolovat i linii vlasů, ruce, nohy břicho a záda.

Nejlepší způsob, jak vyndat klíště, které se může zpočátku jevit jen jako černá tečka, je pomocí pinzety nebo speciálního nástroje na vyndavání klíšťat. Zkontrolujte, zda jste jej odstranili celé a ne jen tělo, zatímco hlava stále zůstala přisátá pod kůží. Snažte se nerozdrtit klíštěti tělo; to může způsobit "zvracení" klíštěte do vaší tkáně a následnou infekci. Zkontrolujte si navzájem místa na těle, která nemůžete zkontrolovat sami a při minimalizování rizika přisátí klíštěte noste dlouhé kalhoty zastrčené do bot a minimum odhalené kůže. Nastříkejte sebe i oblečení repelentem.